Не зважаючи на то, що про це є стаття на педівікії, в тому числі і на мокшенський, я всьо ж не втримаюсь, бо надто мені подобається ся серія з п'яти картин англійського пейзажиста Томаса Коула "Шлях Імперії". Сам-то Коул (1801 - 1848) не то щоб прям таки видатний маляр, бачили і краще. Проте ця серія з абстрактною ніколи не існуючою імперією йому вдалася на славу. Розберемо в деталях, певно що. Хай собі буде.
Картина 1. "Первісний стан".
Ну і де б ото тут була та сама Імперія? - спитаєте ви. І будете праві - нема тут а ні Зірки смерті, а ні дроїдів, бо люди тільки но вийшли з печер, і зрозуміли, що це непогано. Ранок криється туманом.
А от біжить головний мисливець свого племені, явно крутіший за всих інших. Певно це майбутній вождь, а може вже й діючий.
Й очевидно, справа в його племені йде непогано, диво дивне і калдунство вогню застеляє небо димом, і навіть можна сказати живуть люди в єдності з природою.
Щоправда, не всім від тої єдності користь - головний мисливець промаху не знає.
А от це просто кичера. Запам'ятайте її, це насправді головний герой серії.
Картина 2. "Пастораль".
І от вже вивітрилися дикі часи, проте навіть в цій ідилії, вже є про що задуматись.
Куди без новенького храму, якщо природа сама собою підказує багато богів, котрим можна приносити жертви?
Вже народився і постарів місцевий Архимед, що проложить шлях до наукового пізнання. Проте вже й патруль маленької держави виїздить боронити свої кордони.
Картина 3. "Розквіт"
З минулої картини явно пройшла не одна сотня років. Те, що колись було маленьким поселенням, зараз править світом. Будівництво, військова справа, релігія - все тут намішалось в яскравий коктейль. І десь-то в цій красі, вже не природній, зачаїлось прокляття.
Тонни, тонни пафосу і краси.
Під ногами статуй - щити підкорених народів.
Картина 4. "Знищення"
Дис із зе енд, бьютіфул френд. Імперія у вогні, вона не витримала власної важкості, вулиці повні трупів, крові і насильства. Навряд чи хтось очікував на такий кінець
І от вона - найпотужніша частина всієї серії. Ця статуя явно була встановлена після чергової великої перемоги, можливо, після знищення іншої такої ж імперії - на честь майбутніх тріумфів, як знак моці і непохитності нашої абстрактної держави. Все скінчено і для істукана теж. Рука, що тримала меча, вже не здійметься.
ЗІ. Зрубане дерево на пьєдесталі певно значило для скульпторів уявну перемогу Імперії над природою і богами? Але ж людську природу не переможеш.
Картина 5. Запустіння.
Тут все ясно. Після руйнації пройшли роки, і де не нишпорь - людини на картині не знайдеш. Хоча сліди різанини і колишньої слави тут будуть видні ще довго.
Тут все ясно. Після руйнації пройшли роки, і де не нишпорь - людини на картині не знайдеш. Хоча сліди різанини і колишньої слави тут будуть видні ще довго.
і ти, білолиций,
По синьому небу вийдеш погулять,
Вийдеш подивиться в жолобок, криницю
І в море безкрає, і будеш сіять,
Як над Вавілоном, над його садами
І над тим, що буде з нашими синами. (с)
Немає коментарів:
Дописати коментар